Corpo - z pasji do miodów

Łowcy Miodu

27 lipca 2015

Miło jest nam Państwa poinformować że jesteśmy sponsorami filmu „Łowcy miodu”. Jest to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Podobna zasada estetyczna i techniczna przyświeca filmowi. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej” w pniu wiekowego drzewa, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i ... wielkich miastach Europy i Azji. 

Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.

Współcześni bartnicy - młoda polska aktorka i Baszkirowie - syn z ojcem. Miejski pszczelarz (na co dzień menedżer w korporacji) na dachu modnej warszawskiej galerii handlowej i paryskiej Opery oraz legendarnej Katedry Notre Dame. Pasieki w supernowoczesnym biurowcu, wypielęgnowane sady i ogrody Polski oraz otwarty step Baszkirii. Dzika głusza i prastare puszcze Europy i Azji. Starodawne kultury plemion żyjących ze zbieractwa, jak wiele pokoleń ich i naszych (!) przodków oraz ludzie XXI-ego wieku, posługujący się komputerami, żyjący w „ulach z betonu”. Co łączy te miejsca, epoki i ludzi? Właśnie pszczoły. 

Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. A pewien dwunogi ssak niestrudzenie niszczy naturę, ostatnio (choć nieświadomie) dobrał się do pszczół, które zaczęły w tajemniczy sposób ginąć. A bez nich ludzkość nie może przetrwać! Naukowcy nie umieją wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić. 

W polskich lasach przyjęto program reintrodukcji bartnictwa, niegdyś naturalnego zajęcia ludzi. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć.