Corpo - z pasji do miodów

Miód z jadem pszczelim

17 listopada 2015

Firma Nelson Honey & Marketing z Nowej Zelandii stara się uzyskać pozwolenie od Unii Europejskiej, by móc na tutejszych rynku sprzedawać miód Manuka z dodatkiem pszczelego jadu. Produkt o nazwie Nectar Ease ma łagodzić dolegliwości bólowe u osób cierpiących na zapaleniem stawów. Podobno wystarczą tylko dwie łyżeczki dziennie.

Miód Manuka z dodatkiem jadu sprzedawany jest w Nowej Zelandii już od 13 lat. Producenci twierdzą, że produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Do miodu Manuka dodaje się wysuszony jad pszczoły miodnej. Jad pszczeli uzyskiwany jest poprzez podrażnianie robotnic impulsami prądu elektrycznego, tak aby przebiły żądłem lateksową błonę. Jad ścieka wówczas do specjalnego kolektora ze szkła.

Z zaleceń widniejących na opakowaniu możemy się dowiedzieć, że najlepiej zacząć kurację od ½ łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać dawkę do 1-2 łyżeczek. Jeśli ktoś jest uczulony na miód lub jad pszczeli, przed zastosowaniem preparatu powinien się skonsultować z lekarzem. Nectar Ease można podawać dzieciom, które ukończyły 1 rok życia.

Prof. Alan Silman, dyrektor medyczny brytyjskiej organizacji Arthritis Research Campaign, zauważa, że na razie nie wiadomo, czy jad pszczeli w ogóle działa, ponieważ dotąd nie przeprowadzono odpowiednich badań naukowych.

Źródło: BBC, http://www.nelsonhoney.com