Corpo - z pasji do miodów

Miodowe ciekawostki

3 listopada 2015

Dzisiaj przedstawiamy Państwu pierwszą część ciekawostek ze świata pszczół:

 

1. Pszczoła miodna istnieje już od milionów lat.

2. Pszczoły miodne, naukowo znane również jako Apis mellifera, które oznaczają " pszczoła miodna przenosząca miód ", są przyjazne dla środowiska i są niezbędne jako zapylacze.

3. Jest to jedyny owad, który produkuje żywność spożywaną przez człowieka.

4. Miód jest jedynym pokarmem, który zawiera wszystkie niezbędne substancje do podtrzymania życia, w tym enzymy, witaminy, minerały i wodę; i jest to jedyna żywność, która zawiera "pinocembrin", przeciwutleniacz który wiąże się z poprawą funkcjonowania mózgu.

5. Pszczoły mają 6 nóg, 2 pary złożonych oczu składających się z tysięcy maleńkich soczewek (po jednym z każdej strony głowy), troje prostych oczu na czubku głowy, 2 pary skrzydeł, etui na nektar i żołądek.

6. Pszczoły mają 170 receptorów zapachowych, w porównaniu z tylko 62 u muszek owocowych i 79 u komarów. Ich wyjątkowe zdolności węchowe charakteryzują sygnały rozpoznające rodzinę, komunikacja społeczna w ulu i rozpoznawanie zapachów w celu znalezienia pożywienia. Ich zmysł węchu jest tak precyzyjny, że może rozróżnić setki różnych odmian kwiatów i stwierdzić, czy kwiat, z którego pochodzi pyłek lub nektar znajduje się wiele metrów stąd.

7. Skrzydełka pszczoły miodnej machają niesamowicie szybko, około 200 uderzeń na sekundę, dzięki czemu powodują charakterystyczne bzyczenie. Pszczoła może latać do sześciu mil, i aż 15 mil na godzinę.

8.. Przeciętna pszczoła robotnica wytwarza około 1/12 łyżeczki miodu w swoim życiu.

9. Rój pszczeli musi oblecieć 90.000 mil, równowartość trzech okrążęń wokół Ziemi, aby zebrać 1 kg miodu.

10. Jedna uncja miodu jest niezbędna pszczołom, aby zapewnić im loty dookoła  świata.