Corpo - z pasji do miodów

Miodowe ciekawostki

19 lutego 2016

1. Pszczoła miodna odwiedza od 50 do 100 kwiatów podczas lotu zbierając miód. 

2. Mózg pszczoły jest owalny w kształcie, jest wielkości nasiona sezamu, ale ma niezwykłą zdolność do uczenia się i zapamiętywania rzeczy i jest w stanie dokonać skomplikowanych obliczeń na odległość, aby zdobywać pokarm efektywnie.

3. Kolonia pszczół składa się od 20,000-60,000 pszczół miodnych i jednej królowej. Pszczoły robotnice są rodzju żeńskiego, które żyją przez około 6 tygodni, aby wykonać całą pracę.

4. Królowa może żyć nawet do 5 lat a jej rolą jest wypełnienie ula jajeczkami. Jest ona najbardziej ruchliwa w miesiącach letnich, kiedy ul musi posiadać swoją maksymalną moc, składa ona wtedy do 2500 jaj dziennie. Królowa ma kontrolę nad tym, czy składa jaja rodzaju męskiego czy żeńskiego. Jeśli używa zmagazynowanej spermy do zapłodnienia jajeczka, larwa, która się wylęgnie będzie rodzaju żeńskiego. Jeśli jajeczko jest pozostawione i niezapłodnione –wtedy wylęgnie się larwa rodzaju męskiego. Innymi słowy, pszczoły rodzaju żeńskiego dziedziczą geny swoich matek i ojców, podczas gdy pszczoły rodzaju męskiego dziedziczą geny tylko od swoich matek. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Cyklu Życia Pszczoły Miodnej.

5. Większe od pszczół robotnic, pszczoły rodzaju męskiego (również nazywane trutniami), nie posiadają żądła i nie zajmują się pracą w ogóle. Wszystko, co robią to zapładniają. W rzeczywistości przed zimą lub kiedy jest mało pożywienia, pszczoły miodne rodzaju żeńskiego  zazwyczaj wypierają ocalałe pszczoły rodzaju męskiego z gniazda.

6. Każda kolonia pszczół miodnych posiada niepowtarzalny zapach w celu identyfikacji  swoich członków.

7. Tylko pszczoły robotnice żądlą, i tylko wtedy kiedy czują się zagrożone, a  jak już raz użądlą to giną. Pszczoły Królowe posiadają żądło, ale one nie opuszczają ula, gdyż pomagają w jego obronie.

8. Szacuje się, że 1100 użądleń pszczół miodnych może być fatalne w skutkach.

9. Pszczoły miodne komunikują się ze sobą poprzez taniec. Więcej informacji na temat ich niesamowitego poczucia czasu, komunikacji z odległości i kierunku znajduje się w "Niesamowity Taniec Pszczoły Miodnej".

10. Zimą pszczoły miodne żywią się miodem zgromadzonym podczas cieplejszych miesięcy. Tworzą one mocny klaster w ulu, aby utrzymać królową i siebie w cieple.

Im więcej dowiedziałem się faktów o pszczole miodnej, wspaniałym twórcy miodu - o samej pszczole miodnej, jej wysoko zorganizowanym społeczeństwie, jak ono działa w tak skomplikowanej współpracy, i o różnych pszczelich produktach, tym bardziej podziwiam i szanuję to niesamowite stworzenie. Nic dziwnego, dlaczego czasami kolonię nazywa się superorganizmem.

"Wyjątkowa wśród wszystkich stworzeń Bożych, tylko miodna pszczoła poprawia środowisko i nie żeruje na innych gatunkach."  ~ Royden Brown

"Jeśli pszczoła miodna zniknie z powierzchni ziemi, człowiek będzie miał nie więcej niż cztery lata życia ?"

~ Albert Einstein