Corpo - z pasji do miodów

Wiosenny rekonesans

30 kwietnia 2019

W naszych aktualnościach odnajdziecie artykuł o zimowli pszczół. Pisaliśmy w nim o tym, jak zbijają się w kłąb, pośrodku którego znajduje się pszczela matka. Tym sposobem utrzymują  stałą temperaturę, niezbędną do przetrwania zimy.

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o wybudzaniu się pszczół ze snu i rozluźnianiu zimowego uścisku. Wszystko to następuje, gdy temperatura wzrasta do około 13°C. Zachęcone ciepłem pszczoły opuszczają ul, praktycznie nie zwracając uwagi na pszczelarza. Ich pierwsze wzbicie się w powietrze, zwane wiosennym oblotem, jest bardzo charakterystyczne – owady poruszają się powoli i są ospałe.

Po pierwszym oblocie nadchodzi czas wiosennych porządków. Pszczoły zabierają się za sprzątanie ula oraz powracają do pełnienia wyznaczonych im ról. Niektóre z nich pilnują wejścia do pszczelego domu czy przynoszą wodę, inne z kolei rozpoczynają produkcję mleczka i karmienie nim królowej. 

Pomimo niezaprzeczalnego uroku, wiosna to dla pszczół niemałe zagrożenie. O nieodpowiedzialnym stosowaniu pestycydów przeczytacie w kolejnym naszym artykule.